سرویس آذربایجان غربی- بی توجهی مسئولان آذربایجان غربی در ساماندهی یک تور خبری منظم با امکانات کافی، در نهایت جان دو خبرنگار حوزه محیط زیست کشور را گرفت. در همین راستا استاندار از بی توجهی مسوولان ستاد احیای دریاچه ارومیه در خبرندادن به مسوولان استانی انتقاد کرد و گفت: ما هیچ اطلاعی از سفر خبرنگاران […]

سرویس آذربایجان غربی- بی توجهی مسئولان آذربایجان غربی در ساماندهی یک تور خبری منظم با امکانات کافی، در نهایت جان دو خبرنگار حوزه محیط زیست کشور را گرفت. در همین راستا استاندار از بی توجهی مسوولان ستاد احیای دریاچه ارومیه در خبرندادن به مسوولان استانی انتقاد کرد و گفت: ما هیچ اطلاعی از سفر خبرنگاران به آذربایجان غربی نداشتیم در حالی که باید با اطلاع ما، این امر انجام می شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، با دعوت ستاد احیای دریاچه ارومیه از صبح روز چهارشنبه دوم تیر ماه، تور رسانه‌ای برای بازدید از پروژه‌های عمرانی این ستاد آغاز شد.

در این سفر دو روزه ۲۰ خبرنگار از رسانه‌های کشور به همراه ۴ نفر از کارکنان روابط‌عمومی سازمان محیط زیست و ۲ نفر از کارکنان ستاد احیا دریاچه ارومیه برای بازدید از پروژه‌های احیا دریاچه ارومیه ساعت ۶:۳۰ صبح از فرودگاه مهرآباد تهران به ارومیه سفر کردند.

گروه اعزامی از تهران پس از رسیدن به ارومیه با اتوبوس تهیه شده توسط اداره‌کل محیط زیست استان آذربایجان غربیبرای بازدید از تونل زاب در شهرستان پیرانشهر اعزام شدند.

ظهر روز چهارشنبه خبرنگاران از طریق لوکوموتیو وارد تونل شدند و پس از بازدید از تونل زاب حوالی ساعت ۶ بعدازظهر برای استراحت و صرف ناهار به محل سد کانی‌سیب مراجعت می‌کنند که متأسفانه اتوبوس حامل خبرنگاران و تیم اعزامی بر اثر نقص فنی واژگون می‌شود.

در این حادثه تلخ متأسفانه دو خبرنگار برجسته حوزه محیط‌زیست خانم‌ها ریحانه یاسینی از خبرگزاری ایرنا و مهشاد کریمی از خبرگزاری ایسنا بر اثر جراحات وارده فوت می‌کنند و مابقی خبرنگاران و شرکت کنندگان در این تور خبری مصدوم شدند.

بلافاصله نیروهای امدادی هلال احمر و اورژانس به محل حادثه اعزام می‌شوند و مصدومان را به بیمارستان امام‌خمینی شهرستان نقده اعزام می‌کنند

تور خبری یا مانور تبلیغاتی ستاد احیای دریاچه ارومیه؟!

اکنون انتقادها از برگزاری این تور خبری بالا گرفته است و گفته می شود ستاد احیای دریاچه ارومیه تنها به دنبال مانور تبلیغاتی بودند و گرنه امکان برگزاری توری خبری با استفاده از خبرنگاران بومی هم فراهم بود!

در همین راستا استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از بی توجهی مسوولان ستاد احیای دریاچه ارومیه در خبرندادن به مسوولان استانی گفت: ما هیچ اطلاعی از سفر خبرنگاران به استان نداشتیم در حالی که باید با اطلاع ما، این امر انجام می شد.

محمد مهدی شهریاری با اشاره به پیگیری موضوع از طریق رییس دفتر رییس جمهوری، وزیر کشور و دیگر مسوولان کشوری افزود: همه ابعاد موضوع به دقت مورد بررسی قرار می گیرد.

در حال حاضر پس از درمان های ابتدایی، بیش از نیمی از خبرنگاران مصدوم با بهبود وضعیت راهی تهران شدند و ۱۰ نفر هم در بیمارستان برای مداوای بیشتر بستری هستند.

پلیس باید اتوبوس فاقد صورت وضعیت را پارکینگ منتقل می‌کرد! چرا نکرد؟!

روز گذشته مدیرکل ایمنی سازمان راهداری گفت: اتوبوس واژگون شده حامل خبرنگاران در ارومیه، دارای معاینه فنی معتبر بوده و فرسوده نبوده است. همچنین این اتوبوس از تاریخ ١۴٠٠.٢.٢ در سامانه سیستم حمل و نقل جاده‌ای فعال نبوده به این معنا که این خودرو فاقد صورت وضعیت بوده است.

صالحیان ادامه داد: راننده ۴٠ ساله آشنا به مسیر بوده و تحت پوشش هیچ کدام از شرکت‌های حمل ونقلی نبوده و به صورت فردی فعالیت می‌کرده است. در حادثه مدکور نیز متاسفانه اتوبوس با سرعت غیرمجاز در سرازیری در حال حرکت بوده و راننده نتوانسته آن را کنترل کند.  

مدیرکل ایمنی سازمان راهداری در پاسخ به این سوال که چرا جلوی تردد اتوبوسی که صورت وضعیت ندارد گرفته نشده است، گفت: پلیس باید این اتوبوس را که صورت وضعیت ندارد را توقیف و به پارکینگ منتقل می‌کرد و مسافران با اتوبوس دیگری به مسیر خود ادامه می‌دادند

راننده اتوبوس بازداشت شد

در همین راستا رییس کل دادگستری آذربایجان‌غربی در واکنش به این حادثه گفت: راننده اتوبوس حامل خبرنگاران که روز گذشته دچار سانحه و واژگون شده بود، برای بررسی های بیشتر بازداشت شده و تحقیقات همه جانبه برای مشخص شدن علت حادثه در حال انجام است.

فرمانده انتظامی نقده هم گفت: نقص فنی و ترمز اتوبوس علت حادثه برای خبرنگاران اعزامی در نقده بوده است.

دو خبرنگاری که پرپر شدند و خبری که فرصت انتشار نیافت

«مهشاد کریمی» خبرنگار حوزه محیط زیست ایسنا و «ریحانه یاسینی» خبرنگار ایرنا در این سانحه تلخ، جان خود را از دست دادند.

آنها از تهران آمدند تا اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه را ببیند. نت برداری ها کردند. گزارش خبری شان را نوشتد، عکس ها گرفتند و چند تا هم برای یادگاری… . اما متاسفانه فرصت انتشار هیچکدامشان را پیدا نکردند و چه دردناک است که امروز خودشان به خبری تلخ در کشور تبدیل شدند.

رییس جمهوری، رییس مجلس شورای اسلامی، معاون اول رییس جمهوری، معاونان رییس جمهوری و وزرای دولت، مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی، مدیران حوزه های مطبوعات و همچنین بسیاری از اصحاب جراید و رسانه ها با صدور اطلاعیه هایی این حادثه دلخراش را تسلیت گفته اند