سرویس آذربایجان غربی- تحلیل محتوای یک ساله سخنان استاندار آذربایجان غربی و معاون اقتصادی او، در سال جاری، نشان می دهد که بارها کلمه «بروکراسی اداری» از سوی آنها تکرار شده و بیشترین فراوانی هم در بخش فرار سرمایه گذاران و بروکراسی بوده است. اما مجموعه استانداری هم از این مورد بری نیست و از […]

سرویس آذربایجان غربی- تحلیل محتوای یک ساله سخنان استاندار آذربایجان غربی و معاون اقتصادی او، در سال جاری، نشان می دهد که بارها کلمه «بروکراسی اداری» از سوی آنها تکرار شده و بیشترین فراوانی هم در بخش فرار سرمایه گذاران و بروکراسی بوده است. اما مجموعه استانداری هم از این مورد بری نیست و از ماه ها قبل مصاحبه کتبی خبرگزاری کردپرس با موضوع «بروکراسی» در پیچ و خم بروکراسی استانداری گم شده است.

✏گزارش؛تانیا شفیعی

«بوروکراسی» در یکی از معانی خود مترادف است با تعلل، کم کاری و کاغذ بازی که به ایجاد کندی در اداره عمومی کشور بدل شده‌ است.

وجود مقررات دست و پاگیر، عدم توجه به احتیاجات واقعی جامعه و ارباب رجوع، نبود مقررات روشن و غیرقابل تغییر، موازی کاری نهادهای مختلف، پیچیده بودن سیستم‌ها و روش‌های عملیاتی و وجود رابطه گرایی و باند بازی و امثال آن سبب شده‌ است تا حایلی بین مردم و بروکراسی حاکم به وجود آید.

 از منظر و نگاه مردم، دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی، نه به عنوان مکانی برای حل و فصل امور که به محلی برای ایجاد دشواری‌های بیشتر قلمداد شود. این امر در ایران و بیشتر کشورهای در حال توسعه قابل تشخیص است. استان آذربایجان غربی هم از این مورد مستثنا نیست. بارها انتقادات از وجود بروکراسی های اداری در زمینه های مختلف از سوی مسئولان امر هشدار داده شده و تا کنون هم کاغذ بازی ها همچنان ادامه دارند.

تنها در یک سال اخیر استاندار آذربایجان غربی در جلسات مختلف ۹ بار از کلمه بروکراسی اداری استفاده کرده و به شدت منتقد قوانین دست و پا گیری بوده که سبب شده سرمایه گذاران استان از ترس آن فراری شوند. معاون اقتصادی استاندار نیز ۳ بار از این کلمه در جلسات رسمی استفاده کرده است.

کاربرد این کلمه در آذربایجان غربی از سوی استاندار، در خصوص عدم استفاده مناسب از ظرفیت های گردشگردی، عدم حمایت از ستارت آپ ها و نخبگان، هدر رفت فرصت های اشتغال، تولید و سرمایه گذاری در سایه بروکراسی اداری به کار رفته است.

همچنین گلایه های مردمی از بروکراسی اداری، عدم کارکرد مطلوب بانک های استان، فرار سرمایه گذاران به دلیل بروکراسی هم مورد انتقاد استاندار بوده است.

تحلیل محتوای حاضر نشان می دهد از لحاظ فراوانی؛ انتقاد از عملکرد بانک ها در عدم ارائه تسهیلات و هدر رفت فرصت های تولید و اشتغال اندر خم بروکراسی در استان از سوی شهریاری، امسال ۲ بار تکرار شده  است.

پس از آن فرار سرمایه گذاران و عدم امکان سرمایه گذاری به دلیل بروکراسی و پیچ و خم های زائد اداری امسال ۷ بار از سوی شهریاری تکرار شده است و بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده است.

بروکراسی و گردشگری

استاندار آذربایجان غربی در در نخستین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با محوریت برنامه های جهش تولید که ۱۶ فروردین ۹۹ برگزار شد، بیان کرد: ظرفیت های گردشگری در سد های استان قابلیت اشتغال زایی خوبی دارد که با تسهیل فرایند سرمایه گذاری و پرهیز از بروکراسی اداری می تواند زمینه های اشتغال را فراهم سازد.

محمد مهدی شهریاری تاکید کرد: دستگاه های اجرایی برای دستیابی به اهداف مدنظر با صرفه نظر از برنامه های کلان غیر اجرایی با اولویت بندی و عدم تعریف پروژه های جدید درصدد تکمیل پروژه های با پیشرفت بالا و قدرت افزایش تولید باشند

بروکراسی های اداری عامل دلسردی سرمایه گذاران

شهریاری در نخستین نشست فرمانداران در۱۸ خرداد ٩٩ یکی از بسترهای بهبود وضعیت اشتغال و اقتصاد را احصای فرصت های سرمایه گذاری در شهرستان ها دانست و گفت: نباید بروکراسی های اداری عامل دلسردی سرمایه گذاران شود. بهبود محیط سرمایه گذاری و حذف موانع اداری در این مسیر جزو وظایف فرمانداران است.

عدم حمایت از  تولید و اشتغال  در سایه بروکراسی های بانکی

استاندار آذربایجان غربی ۸ تیر نیز در جلسه هماهنگی با مدیران بانکی ضمن انتقاد از عملکرد بانک ها در حمایت از تولید و اشتغال گفت: وضعیت استان در پرداخت تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ برای حمایت از تولید و اشتغال کمتر از میانگین کشوری است. با این روند توسعه ای محقق نخواهد شد. اگر در سرانه درآمد و آموزشی جزو استان های محروم هستیم به دلیل تعلل و کم کاری ما مدیران است.

شهریاری عملکرد ضعیف بانک ها در برنامه ملی اشتغال را نقطه ضعفی بزرگ برای استان دانست و افزود: انتظار داریم تا هر چه سریعتر نسبت به جذب و پرداخت تسهیلات حمایت از تولید و اشتغال بدور از بروکراسی اداری و بهانه های ساختگی اقدام نمایید

.

فرار سرمایه گذران از ترس بروکراسی های اداری

استاندار آذربایجان غربی ۲۹ مهر در دیدار با سرمایه گذار خارجی؛ با اشاره به اهمیت جذب سرمایه گذاری در توسعه پایدار استان گفت: تسهیل روند سرمایه گذاری و حذف سازوکارهای زائد اداری باید مورد توجه مدیران استان باشد.

او ضمن اعلام آمادگی از حضور سرمایه گذاران در حوزه های مختلف استان تصریح کرد: برای حضور فعال سرمایه گذاران در استان حذف بروکراسی های زائد اداری به عنوان یکی از علل اصلی عدم حضور سرمایه گذاران در دستور کار قرار دارد.

شهریاری همچنین در ٢٢ آذر در دیدار با مدیرعامل شستا عنوان کرد: از سرمایه گذاری داخلی و خارجی استقبال کرده و برای این امر فرش قرمز پهن می کنیم.

استاندار تصریح کرد: تیمی ویژه در استان برای تسریع در روند سرمایه گذاری های بزرگ مقیاس از جمله شستا به مدیریت معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری تشکیل شده تا با حذف بروکراسی های اداری نسبت به عملیاتی نمودن روند سرمایه گذاری سرعت بخشند.

گلایه های مردمی از بروکراسی ادارات آذربایجان غربی

استاندار آذربایجان غربی۳ دی ماه در جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت استان با اشاره به انتقادات مردمی از پروسه های طولانی سیستم اداری اظهار داشت: گلایه های مردمی در خصوص بروکراسی اداری بحق و درست است.

شهریاری با بیان اینکه توسعه دولت الکترونیک یک ضرورت است گفت: برای دستیابی به رضایتمندی مردم، افزایش بهره وری و شفافیت در امور باید دولت الکترونیک بیش از اینها توسعه یابد. اما فرآیندهای اداری در بسیاری از مواقع بیش از آنکه رضایت ارباب رجوع را درپی داشته باشد موجب ناراحتی و دلسردی مردم بویژه سرمایه گزاران می شود.

استاندار تاکید کرد: مدیران دستگاه های اجرایی باید نسبت به احصای فرآیندهای غلط اداری اقدام و سپس برای بهبود و اصلاح اساسی آن ها تلاش نمایند.

رد پای عدم مسئولیت پذیری در پیچ و خم بروکراسی اداری

استاندار آذربایجان غربی همچنین در ماه های پایانی سال جاری، بروکراسی اداری، رفتارهای سلیقه ای و بی توجهی به اهمیت سرمایه گذاری را از سه عامل اساسی فراری دادن سرمایه گذاران دانست و بر ضرورت اصلاح آنها تاکید کرد.

شهریاری ۱۱ بهمن در نشست بررسی مشکلات پروژه های سرمایه گذاری بیان کرد: استان ظرفیت های بی نظیر سرمایه گذاری دارد که می توان فارغ از نگاه های سلیقه ای و بر اساس حمایت های قانونی نسبت به جذب سرمایه گذاری اقدام نمود.

او ادامه داد: در بررسی برخی پرونده های سرمایه گذاری که سالیان سال است در پیچ و خم اداری گرفتار شده، ردپای عدم مسئولیت پذیری نمایان است

بروکراسی عامل دلسردی استارت آپ ها و نخبگان عرصه دانش بنیان

شهریاری ۱۵ بهمن در مراسم امضای تفاهم نامه با صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته نیز مجددا با به کار بردن کلمه بروکراسی گفت: متاسفانه بروکراسی اداری در برخی مواقع موجب دلسردی استارت آپ ها و نخبگان عرصه دانش بنیان شده و لازم است بیش از پیش از این حوزه حمایت شود.

استاندار آذربایجان غربی با استقبال از افتتاح دفتر نمایندگی صندوق حمایت از صنایع پیشرفته در استان، این مجموعه را ظرفیتی مناسب برای کمک به خلق ثروت دانست‌ و افزود: استان از سرمایه های متخصصی بهره می برد که با حمایت های مادی و معنوی می توانند سرمنشا تحولات درخشانی در اشتغال باشند.

بروکراسی اداری ظلم بزرگ و نابخشودنی

در کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری و اقتصاد مقاومتی هم که ۴ اسفند ماه امسال برگزار شد، استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از تعلل و کم کاری برخی مدیران دستگاه های اجرایی و بانکی در حمایت از تولید و اشتغال گفت: متاسفانه برخی مدیران دغدغه جدی برای توسعه استان ندارند. فرصت سوزی برای توسعه و فراری دادن سرمایه ها از طریق بروکراسی اداری ظلم بزرگ و نابخشودنی است.

او سرگردان کردن مردم در پیچ و خم اداری را ظلم به توسعه استان عنوان کرد و گفت: مدیران دستگاه های اجرایی و بانکی در آذربایجان غربی باید نسبت به ایجاد اشتغال و تولید دغدغه جدی داشته باشند

متولیان امر بروکراسی های زائد اداری را حذف کنند

در سال جاری نیز کلمه بروکراسی از سوی معاون اقتصادی استاندار هم بارها به کار رفته است، از جمله می توان به جلسه مرکز خدمات سرمایه گذاری که ۶ اردیبهشت ۹۹ به ریاست معاون اقتصادی استاندار آذربایجان غربی برگزار شد، اشاره کرد.

نادر صادقی در این جلسه بیان کرد: امروز قوانین دست و پاگیر و بروکراسی اداری از موانع اصلی عدم تحقق جهش تولید است و در این راستا برای دستیابی به بهبود فضای کسب و کار مساعد کاهش این قوانین در دستور کار قرار دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی در جلسه بررسی وضعیت پرداخت تسهیلات حمایت از تولید و اشتغال در ۲۳ مهر ماه بیان کرد:با توجه به اینکه برخی بانک ها عملکرد مطلوبی در پرداخت این تسهیلات ندارند لذا بازنگری در فرآیندهای بانکی و پرهیز از بروکراسی های زاید باید در دستور کار قرار گیرد.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان غربی همچنین در ۲۳ آذر در جلسه کارگروه اهلیت سنجی متقاضیان سرمایه‌گذاری بیان کرد: برای جذب سرمایه و سرمایه گذار بایستی متولیان امر بروکراسی های زائد اداری را حذف کرده و در راستای تحقق هر چه سریع تر سرمایه گذاری تلاش کنند.

صادقی تصریح کرد: درخواست برای سرمایه گذاری در استان روند افزایشی به خود گرفته و متولیان امر نباید با بروکراسی های اداری و زاید مانع تحقق سرمایه گذاری شوند

حوزه خبر اسیر بروکراسی استانداری آذربایجان غربی!

تحلیل محتوای سخنرانی های استاندار آذربایجان غربی و معاون اقتصادیش نشان داد که کلمه بروکراسی ۱۲ بار از سوی آنها تکرار شده است. اهمیت این موضوع زمانی برجسته می شود که وجود بروکراسی اداری از سوی مقام عالی استان در عرصه های مختلف اداری استان تایید می شود و علیرغم تاکید چندین باره استاندار بر این موضوع اما مشخص نیست که چرا آسیب شناسی و ریشه یابی برای حل این معضل در استان انجام نمی گیرد!

شهریاری همچنین در یک مورد ناب هم بروکراسی را دلیلی برای دلسردی خیرین مدرسه ساز دانسته بود. تنیده شدن این کلمه در فضای اداری، بانکی، گردشگری، تولید و اشتغال در نهایت منجر به دلسردی سرمایه گذاران و فرار سرمایه از استان محروم و کمتر توسعه یافته ایی چون آذربایجان غربی می شود.

با این وجود حتی خود استانداری آذربایجان غربی هم از بروکراسی اداری به دور نیست. خبرنگار کردپرس از ماه ها پیش در (آبان ۹۹) در خصوص معضل بروکراسی در استان سوالاتی را به شیوه کتبی به استانداری آذربایجان غربی ارسال کرده تا شخص استاندار و مجموعه اداری پاسخگوی آن باشند، اما با گذشت ۴ ماه هنوز این سوالات پاسخ داده نشده و مشخص شد، سوالات مصاحبه با موضوع بروکراسی خود در پیچ و خم بروکراسی استانداری گم شده اند!

منبع/کرد پرس