به گزارش شیز پرس، بیمارستان جدید تکاب از ١٥ سال پیش کلنگ زنی شده و از سه سال پیش تا کنون علیرغم ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی همچنان در گیر و دار تکمیل شدن و افتتاح است.  این مرکز درمانی، که مجری آن وزارت راه و شهرسازی است، تنها در دو سال اخیر، چهار بار شاهد […]

به گزارش شیز پرس، بیمارستان جدید تکاب از ١٥ سال پیش کلنگ زنی شده و از سه سال پیش تا کنون علیرغم ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی همچنان در گیر و دار تکمیل شدن و افتتاح است.

 این مرکز درمانی، که مجری آن وزارت راه و شهرسازی است، تنها در دو سال اخیر، چهار بار شاهد وعده های افتتاح بی سرانجام بوده است. بیمارستانی که چشم های مردم تکاب برای دیدن قیچی شدن روبان سرخ افتتاح آن خشک شد و استاندار هم شرمنده از وعده های فراوان، اکنون بخشی از آن افتتاح نشده، حکم قلع و قمع گرفته است!!

ساخت این پروژه درمانی ، مصوب دولت نهم با وجود معارض برای زمین، ابهام در نوع مالکیت و نحوه تملک زمین محل احداث، باز هم انجام شد و اکنون دسته گل وزارت راه و شهرسازی بعد از ١٤ سال شکفته و معارضان حکم قلع و قمع ٦ هزار مترمربع از آن را گرفته اند. حالا حکم قطعیت یافته و در مرحله اجرا است!

آنها مدعی اند مجری ساخت بیمارستان تازه تاسیس تکاب، که سال ها مردمش در انتظار افتتاح آن هستند، از دو سمت تعدی کرده است. آنها حتی به نشانه اعتراض مقابل در بیمارستان چندین کیسه خاک تلمبار کرده اند.

رییس دادگستری تکاب در این خصوص به فارس می گوید: «خیرین ۳۰ هزار مترمربع برای ساخت بیمارستان زمین هبه کرده بودند، اما مجری طرح که اداره راه و شهرسازی استان است مرتکب تخلف شده است و در قسمت عقب و جلو بیمارستان از محدوده قانونی تجاوز کرده و معارض‌ها در دو قسمت درخواست دادخواست داده‌اند».

رحمان برخورداری اضافه می کند: «برای ۶ هزار مترمربع از قسمت پشت بیمارستان رأی بر رفع تصرف و قلع و قمع بنا صادر شده است، ولی برای قسمت جلوی بیمارستان هنوز حکم قطعی صادر نشده و با معارضان صحبت شده تا زمان رسیدگی به موضوع، خاک‌هایی که مقابل درب این بیمارستان به نشانه اعتراض تلمبار کرده‌ا‌ند را جمع‌آوری کنند.»

او ادامه می دهد: «تملک بیش از اندازه زمین هبه شده توسط اداره راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی یکی از مشکلات پیش روی این بیمارستان جدیدالتاسیس است با اقامه دعوی از طرف هبه کننده، این بیمارستان در قسمت عقب ساختمان در حال حاضر به مقدار ۶۰۰۰ متر مربع، رأی بر رفع تصرف و قلع و قمع بنا صادر شده و قطعیت یافته که در مرحله اجرا است».

رییس دادگستری تکاب همچنین می گوید: «معارضان در قسمت جلو ساختمان نیز بهای این زمین را درخواست داده‌اند که ۳ هزار مترمربع درخواست داده‌اند که دادگاه با ۷۳۰ مترمربع موافقت کرده است که ارزش این میزان زمین براساس اعلام کارشناسان، ۱۰ میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان است. البته این رای که در دادگاه بدوی صادر شده قابل نظرخواهی بود و هم اکنون در مرحله تجدید نظر قرار دارد.»

او با اشاره به مدت زمان این تجدید نظر خواهی، بیان می کند: «این پرونده یک هزار و ۵۰۰ صفحه‌ای نیازمند حداقل یک و نیم سال زمان! برای تجدید نظر و صدور رای است که بنا داریم با تشکیل هسته صلح و سازش، نسبت به توافق بین معارضان و اداره راه و شهرسازی اقدام کنیم».

گفته های رییس دادگستری تکاب گویای این موضوع است که این بیمارستان که آخرین وعده افتتاحش به گفته مسئولان اردیبهشت ١٤٠٠ بود اکنون باید یک سال و نیم دیگر تازه منتظر رای دادگاه تجدید نظر باشد!

این در حالی است که دی ماه سال گذشته وزیر راه و شهرسازی در دیدار از این بیمارستان دستورات ویژه در خصوص تحویل هر چه سریعتر بیمارستان تکاب، از محل صندوق توسعه ملی را به معاونت های مربوطه صادر کرده بود.

سرانجام بیمارستان بعد از یک دهه تاخیر به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تحویل داده شد. حتی معاون وزیر راه و شهر سازی نیز در آئین تحویل بیمارستان جدید تکاب به شبکه بهداشت گفته بود: «در ایام  دهه فجر بیمارستان ٩٠ تختخوابی این شهرستان تحویل شبکه بهداشت می شود تا با تجهیز در خدمت مردم قرار گیرد.» 

آیا معاون وزیر راه و شهرسازی در جریان بازدیدش از قضیه معارضان خبر نداشت که دوباره وعده افتتاح در دهه فجر سال ٩٩ را می داد؟!

در این دوران کرونا، تنها بیمارستان شهر هم با فرسودگی و قدمت بالای ۵۰ ساله از کمبود تجهیزات درمانی و نبود پزشکان متخصص رنج می برد و تکلیف بیمارستان جدید هم که همچنان مشخص نیست!

منبع؛کرد پرس